Spauda rašo
Vienodos seno ir naujo būsto bėdos

Nesandarus gali būti ir renovuotas ar ką tik pastatytas namas

Didžiausia bėda - gyventi šaltame, nesandariame name. Brangus tokio pastato šildymas trukdo sukaupti lėšų jo renovacijai. Tačiau dabar, kai galima gauti paskolą, susidomėjimas pastatų šiltinimu išaugo. Svarbu, kad jis būtų atliktas kvalifikuotai. “Dažniausiai energija taupoma mažinant pastatų šilumos nuostolius, didinant sienų šiluminę varžą, įrengiant efektyvią šildymo sistemą. Yra nustatyta, kad daugiausiai šilumos prarandama per įvairius plyšius”, - sako Architektūros ir statybos instituto Statybinės šiluminės fizikos laboratorijos darbuotojas, technikos mokslų daktaras Rolandas Samajauskas.

“Pučiančios” durys

Savaitgalį pasibaigusioje dešimtojoje statybos, interjero, apdailos medžiagų ir baldų parodoje “Namų pasaulis’2003" buvo pristatyta minėtos laboratorijos įsigyta įranga ir pademonstruoti matavimai, kokių Lietuvoje niekas kitas dar neatlieka.
“Šį matavimą būtų galima palyginti su automobilio variklio kompresijos matavimu. Sudarius oro slėgių skirtumą tarp patalpos vidaus ir išorės, išmatuojamas oro debitas. Prieš pirkdami seną automobilį žmonės nori išsiaiškinti, kokia jo techninė būklė. Perkant būstą, pagrindiniai vertinimo kriterijai - vieta, kaimynai, interjeras. Labai retai kreipiamasi į specialistus, kad šie nustatytų būsto sandarumą”, - sako technikos mokslų daktaras R.Samajauskas. Tokie matavimai praverstų ir prieš atliekant pastatų renovaciją.
Į tiriamo pastato, patalpos, namo lauko durų staktą įmontuojamos “pučiančios” durys. Tai priderinamas prie bet kokių durų staktos rėmas, aptrauktas orui nepralaidžia medžiaga, su specialia anga ventiliatoriui. Prijungiamas skaitmeninis mikromanometras oro slėgių skirtumui tarp patalpos vidaus ir išorės matuoti. Iš tiriamos patalpos siurbiamas oras. Žinant pastato ar patalpos tūrį, apskaičiuojama oro kaita ir ekvivalentinis nesandarumų plotas. Panaudojant dūmų generatorių, nustatomos nesandarios vietos ir pro kiekvieną jų pratekančio oro kiekiai.
Ši įranga praverčia tikrinant naujų pastatų sandarumo bei jų šilumos izoliaciją, įvertinant numatomų remontuoti pastatų sandarinimo poreikius. Kokybiškai dirbantys meistrai apsidžiaugs, jei suremontuotų pastatų darbų kokybei įvertinti bus naudojama ši įranga. Nepasižymintys kruopštumu negalės reikalauti užmokesčio kaip už aukštos kokybės darbą. Be to, reikalui esant, galima nustatyti pastato ventiliacijos poreikį bei atskirų jo elementų (langų, durų, vitrinų) sandarumą.

Apie tai skaitykite Daivos Valevičienės straipsnyje „Vienodos seno ir naujo būsto bėdos” laikraštyje „Kauno diena” 2003 03 17, Nr. 62